Dsmclubfinland.com

Yleinen keskustelu => Muuta keskustelua => Topic started by: Bucc on October 10, 2004, 22:19:59 PM

Title: Eclipse 2004 concept
Post by: Bucc on October 10, 2004, 22:19:59 PM
Onks porukka käyny kattelemassa mitsun sivuilta
uutta (konsepti versiota) mallia 2005 eclipse.
Kohta noi autot on tosiaan tv:stä tuttuja lentäviä
vehkeitä.  ;D

Kyllähän tuolla vois käydä kiepin heittää keskustassa,
mut jotenkin edelliset versiot on enemmän auton
näköisiä ja houkuttelevampia.


***edit otsikko***
Title: Re: Eclipse 2005
Post by: teme on October 10, 2004, 22:25:13 PM
Tarkoittanet 2004 vuoden conseptia ?
(2005vm eclipse on vielä samaa 3gen sarjaa)
http://www.fast-autos.net/mitsubishi/mitsubishiconcepte.html

Onhan tuo melko oudon näkönen ja kaukana vanhasta dsm:n designista. ;)
Mutta 3.8litraa ja 470hp on mukavaa ;D
(270hp koneelta mutta extra 200hp sähkömosalta ;D ;D )

(http://autonet.ca/DriverSource/StoryImages/Story10696-Picture12600-l.jpg)
Title: Re: Eclipse 2005
Post by: Bucc on October 10, 2004, 22:34:01 PM
Juurikin tuo sama. Jostain luin sen olevan mallia 2005,
mut en väitä vastaan. Ilmeisesti aloitettu jo 04.
Tehot houkuttelee, mut ulkonäkö kummastuttaa.

P.S. Laitanko teme sulle kuvia tulemaan lähiaikoina?
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: teme on October 10, 2004, 22:36:38 PM
Joo laita vain kuvia niin paljon kun lystää, meiliin mahtuu kyllä.
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: Psy-J on October 10, 2004, 23:44:14 PM
Voi jessus minkä näkönen.. Ei miellytä ainakaan miun silmää...

Tehot onkin sitten ihan asia erikseen.  8)
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: 3GEclipse on October 11, 2004, 08:36:13 AM
Itse uusi 4G Eclipse taitaa olla vuosimallia 2006 kun se saapuu markkinoille. Ensimmäiset saadaan kuitenkin myyntiin jenkkilässä kuulemma jo kesällä 2005.

Vetotavasta ei ilmeisesti ole vielä varmaan tietoa, mutta mitä todennäköisimmin tulee olemaan etuveto (neliveto maksaisi aivan liikaa Mitsulle). 260hp 3.8l V6 on kuulemma jo varmistettu olevan 4G:n moottorina. Varmaa tietoa ei ole onko se MIVEC, mutta aivan tuota tehoa tuskin saa helposti ulos perus 3.8l SOHC V6:sta. Tarkoittanee sitä että MIVECinä tuosta saa sitten helposti enemmän tehoa ulos kuin se 260hp. On muutenkin varmaan mielenkiintoinen ajettava jos etupyörillä on 260hp ::)

On se niin hienoa kun ittellä on tollanen väliinputoaja-malli. 1G ja 2G:issä oli sitä potentiaalia turbon takia ja nyt 4G:ssä on isohko MIVEC pata. Itse pitää tyytyä laiskaan 3.0l SOHC V6:een >:(
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: teme on November 04, 2004, 09:36:18 AM
Tässäpä pieni artikkeli "2 fast 2 clean" kyseisestä kärrystä mikä osui silmään.

http://www.greencar.com/index.cfm?content=features3
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: hopsis on November 04, 2004, 19:36:38 PM
Oho! :o Rumahan tuo on kuin entinen missi mutta kyllä toi 470 hepoa jotenkin sytyttää... Konseptit tietysti aina välillä aika kaukana todellisuudesta. Suunta kuitenkin varmasti on juuri tuo: Polttomoottori ynnä joku vaihtoehtoinen "eko"-voimanlähde, tarvittaessa samanaikaisesti käytössä.

Mitenköhän tuollaisen virittämisen kanssa... Huijaa sitä sähkömoottorin ohjausta että on jo tyhjäkäynnillä mukana ;D  Ihan kun tuota nyt tarvisi virittää...
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: teme on November 04, 2004, 20:17:58 PM
Jotenkin toi alkaa näyttää paremmalta kokoajan kun silmä tottuu ... mulla ainakin näin....

Viritääminen näin perus jannun näkökannasta tuntuu aina mahdottomalta, niin jänskää toi tekniikka jo....

Tuosta ulkonäöstä vielä... Ihan salettiin kun 1940 luvulle vietäs 1990 luvun auto niin kaikki ajatettelis "hirveen näkönen" yms.... Eli kyllä noi varmaan alkaa noi "tulevaisuus autot" näyttämään pikkuhiljaa sitten kivemmalta :)

teme kuittaa  ;D
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: 3GEclipse on November 04, 2004, 23:14:41 PM
Hmm...vaikka kuinka yritän niin ruma se on vieläkin, siis mulle  ;D Ja tosiaan virittäminen tulee varmaan olemaan vähintäänkin mielenkiintoista, sillä se on sitä jo nyt 3G:ssäkin.
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: Migo on November 04, 2004, 23:21:53 PM
ei toi mun mielestä yhtään pahannäköinen ole:)
Värikin ihan jees ja vanteet, ehkä sitten joskus tuollainen.

Itse oon tykästynyt myös nissanin 350Z:n
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: teme on December 11, 2004, 16:22:46 PM
Tässä on tuleva 4gen Eclipse piirroksena mimmoinen se tulee olemaan.

http://www.saunalahti.fi/teme666/dsmcf/Eclipse_L.jpg

Moottorivaihtoehtoina ovat 3.8l V6, automaatti laatikolla jossa "sport mode" tai manuaali 6 vaihteinen.
tai 2.4l  rivi nelonen, 5-vaihteisella manuaalilla.

- Autossa vakiona 18" alumiinivanteet
- 650-watt Rockford FosgateR audio system 6-cd:n vaihtajalla / mp3 / 9 kaiutinta / 10" subwoofer (opt.)

Maailman ensi-ilta tälle autolle tulee olemaan tammikuussa 9-23. päivä  Detroitin autonäyttelyssä. Pohjoisamerikan markkinoille eclipsen on tarkoitus tulla kesällä 2005.

Eclipsen sisätilojen ja ulkomuotojen suunnitelun on toteuttanut Mitsubishi Motors Cypress, California design studio.

Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: saveli_m on December 12, 2004, 13:25:21 PM
Täytyy kyllä sanoa että onhan se omituisen näköinen tottumattomaan silmään, jopa hieman hämmentävä. Mutta kyllä tuohonkin varmaan tottuu piankin, ei sitä voi kuitenkaan autosuunnittelukaan paikallaan polkea  ;)

Kuitenkin jollain tapaa kaipaan konepellin "möykkyä", kun se jotenkin vaan on niin eclipsen persoonallisuus, joku mikä erottaa sen heti muista kulkuneuvoista.
Ehkä tuotakin kuitenkin pääsee jossain välissä lähemmin tarkastelemaan, ja tosiaan tuollainen moottori kyllä kerää aina uteliaita naamoja.

Onhan nämä 2.0l mottorit kyllä aika '90-lukuisia  ;D
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: zalama on December 31, 2004, 05:30:08 AM
Erikoinen on joo! Takapaa on sahkovetonen ja potkasee 150KW lisaa tehoa(Eikos sahkomoottoreissa ole jo pakko puhua kilowateista), vai milta kuulostaa 1.4 hevosvoimainen polynimuri.   ;)
Hmmm..onkos tama sit myos akkuja lataava hybridi, vois olla aika pieni kulutus tehoon nahden ...

Mitsubishi’s innovative E-Boost system channels an additional 200 hp to the rear wheels from a 150 kW electric motor located behind the cabin, powered by lithium-ion batteries secreted along the center of the vehicle.

No rohkea rokansyo.
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: zalama on December 31, 2004, 22:48:07 PM
Ja kiva erikoisuus tuossa piirrustuksessa on suuremmat hot-rod takapyorat. Harvemmin nakee perinteisessa 4-vedossa. Paitsi se on vaan sketchi...
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: teme on January 11, 2005, 11:14:29 AM
Ja tässä se nyt on 4th generation Eclipse, vuosimallia 2006.

http://www.mitsubishicars.com/06eclipse/

Sivuprofiili lievästi näyttää 2geniltä, varsinkin takasivuikkuinoiden kohdilta. Mutta ei tuo kyllä näytä kovinkaan kummoiselta, sisusta aivan liian normaalin trendin mukainen, ja keula liian normaalin näköinen.

Ei oikein säväytä kyllä  :P

Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: hopsis on January 11, 2005, 18:41:30 PM
Quote


Ei oikein säväytä kyllä  :P



Eli ajat 1G etuveto Eclillä mieluummin...?  :P
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: teme on January 11, 2005, 19:49:45 PM
Jos siinä on ahdin niin kyllä  ;D
Mun silmää mielyttää 1g ja 2g paljon enempi kuin 3g ja 4g eclipset.
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: 3GEclipse on January 12, 2005, 08:35:18 AM
Ei näytä loppujen lopuksi niin pahalta kuin osasin odottaa. Tosin ei mikään kauniskaan luomus ole mielestäni. Odotin ehkä jotain hieman agressiivisempaa. Nyt se ei näytä mitenkään erityiseltä mistään kohdasta. Peräpää kuin Audi TT:ssä, keula muistuttaa etäisesti Hyundai Tiburonia ja sivulta katsoena tulee mieleen hieman Ford Cougar ;D Kieltämättä muistuttaa myös hieman 2G:tä. Ja minkä ihmeen takia kori on taas noin ylhäällä. Olisi voinut hieman laskea sitä alemmas.

Tekniikka on varsin mielenkiintoinen. Kaikki 260hp välitetään eturenkaille. Mahtaakohan tuossa olla minkäänlaista LSD:tä. Ja 3.8l MIVEC V6:sta saa kyllä varmasti enemmänkin irti kuin tuo 260. Taitaneet insinöörit tehdä kompromissin ajettavuuden ja suorituskyvyn välillä :)
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: Bucc on January 20, 2005, 10:40:52 AM
Hii!
Siinä on jo sellainen äänentoisto järjestelmäkin, että tuskin tarvitsee itse alkaa parantamaan äänenlaatua.
Jos ei sitten innostu muokkaamaan muuten sisustaa. (Itseni tuntien vakioon sisustaan kyllästyy vähintään 3 kuukaudessa ja uutta ilmettä on saatava  ;)

Kyllä tuo silti minusta houkuttelevan näköinen on, vaikka jostain syystä autot alkaa vuosi vuodelta näyttämään samasta tuulitunnelista tulleelta.
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: teme on January 20, 2005, 10:45:14 AM
Quote
vaikka jostain syystä autot alkaa vuosi vuodelta näyttämään samasta tuulitunnelista tulleelta.


Samaa mieltä, harva auto nykyään on omalaatuisen näköinen. :(
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: Bucc on January 21, 2005, 17:40:41 PM
Ihan älytöntä, kun joutuu uusien autojen vierelle ajamaan, että tunnistaa mikä auto on kyseessä. Samalla tavalla kaartuu muodot lähes kaikissa.

Tottakai tulos on sellainen, kun haetaan mahdollisimman pientä ilmanvastusta, jotta saatais kulutus pieneks. Ja ilma menee oletettavasti samojen fysiikan lakien mukaan joka maassa ja joka tehtaassa.
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: zalama on May 03, 2005, 07:58:51 AM
Tuli uusi Road&track lehti luukusta ja siinahan oli uusi Eclipse GT ensi testissa.
Yhteenvetoa jutusta:

Ulkonako ja sisusta saa kiitosta, paitsi keulan suunnittelussa on moka. Muistuttaa halpis sportti Pontia Sunfirea, joka ei ole hyva juttu.
Korin jaykkyys on noussut mukavasti mutta samalla painoa tullut n.200kg lisaa! Mitsubishi matematiikkaa saa moitteet.

Valurauta lohkoisen 3.8 V6 moottorin tehoa (263BHP) ja vaantoa kehutaan, muuttuva venttiilien ajoitus tuo lisapotkua. 0-100 km/h kestaa 5.8 sekuntia, varttimaili 14.4 sekuntia.

Ajo-ominaisuudet ? Kuten GT auto...ehka hieman keskivertoa mukavampi. Aliohjaus, tehokkaan etuvedon sutivat pyorat ilman tasauspyoraston lukkoa ja ohjauksen vetely saavat miinukset.  

"Tamako Eclipsen uusi tuleminen? Ei  "
Painonjakautuma 61% eteen 31% taakse, etuvedon, pehmean jousituksen, ja surkeiden alkuperaisrenkaiden takia se ei ole todellinen urheiluauto.

Optiona 650Wattinen Rockford-fosgate systeemi... :)

"Uusi eclipse ei ollut auto jota odotimme, mutta ehdottomasti edeltajaansa parempi ja askel oikeaan suuntaan. Halusimme ymparivuotisen urheiluauton, mutta mitsubishi tekee sita jo- Lancer evolution. " ;)

Hinta on vahvin myynti valtti, 23K $ GT:lle. Evo n.30K$
Auton saa myos 2.4 Rivi 4 koneella.


Etta sellasta, en tieda miksei siita nyt tehty myos kunnon 4-veto sporttia. Sama kori malli kevyempana ja EVO 8:n tekniikalla.
Toyotalla naytetaan esimerkkia.Kohta tulee jalleen uusi takaveto Supra V8 moottorilla  :o



Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: teme on May 03, 2005, 09:34:09 AM
Melko hyvä varttiaika kuitenkin etuvedolle ja vakioalustalla/renkailla. En kyllä ymärrä tuota villitystä tehdä etuvetoa ainoana vaihtoehtona mallisarjassa, olisivat tehneet vaikka jonkun remmiahdetun awd mallin myös  ;D
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: zalama on May 03, 2005, 18:13:55 PM
Ei tuo todellakaan mikaan hidas auto ole! Paihittaa samassa hintaluokassa olevat hondat ja toyotat.

Ehka tuohon tulee se apu-sahkomoottori perakonttiin parin vuodenpaasta... :P

Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: teme on May 25, 2005, 14:09:47 PM
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=6352&item=4552396349&rd=1#ebayphotohosting

 :D
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: hopsis on May 25, 2005, 15:51:17 PM
"Will sell to United States only"  :( :(
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: teme on May 25, 2005, 16:14:17 PM
Niin ja ei ole tyyppareita tolle suomeen / eurooppaan ..ainakaan vielä, toivon mukaan toisivat tuota...
Title: Re: Eclipse 2004 concept
Post by: Lergei on May 25, 2005, 16:43:05 PM
Öö..Rockford rules man! Ei paha esitys mutta olen samaa mieltä Temen kanssa että 1g:ssä on vielä cojones!  8-)