Dsmclubfinland.com
DSM tekniikka => Yleistä tekniikasta => Topic started by: magezu on July 04, 2009, 12:05:00 PM
-
En löytänyt mitään aiheeseen liittyvää,joten tekisin uuten ketjun.
millainen kone tuo 420a oikein on? Pärjääkö sen kanssa vai millainen se on kestämään ja muuten toimivuudelta.
Ja sitten sellaista että jos vaihtaa 420a koneiseen 2G elliin 4g63 moottorin,ni mitä kaikkea joutuu vaihtaa?
Vaihdelaatikon ainaski ja johtosarjan ja mitä muuta vielä?
Kattelin vaan tuolta jäsenten autoista et jokasella vissiin oli 2G:sä tuo mitsun kone.
-
420a on Chryslerin kone, joka oli Neoneissa. Se on siis aivan eri valmistajan ja aivan eri kone. Tämä kone on kaikissa usdm autoissa (united states domestic market), paitsi turboissa on 4g63t. Kaikissa edm (european domestic market) autoissa on 4g63 (vapari tai turbo). Koneilla ei siis ole mitään yhteistä, muuta kuin että niitä sattuu olemaan samoissa koreissa kiinni.
Jos haluat vaihtaa koneen 4g63:een niin en suosittele, ellet vaihda turboon. Vaihdos on helvetin hankala enkä oikein näe saatavaa hyötyä. Jos vaihdat turboon, niin mene dsm tunerssien sivuille. Siellä on paljon juttua miten homma tapahtuu. Mutta ei sekään ole mikään pikkujuttu, muutoskatsastuksesta puhumattakaan. Dsm tunerssit eivät sitten tajua koskaan, jos niille selittää että edm autoissa on 4g63 vapari 2g:ssä ;)
-
sellaista vielä kysyisin et minkä vusimallin neonis on sama mylly,sit toi koneenkorva(ylinmäinen)mahtaako neonis olla samalainen 2 osainen,tarvis saada se koneen puolinmainen
ja jakohinakin tarvis vaihtaa.
-
Taitaapi olla nuissa 95-99 Neoneissa tuo sama kone, ei tietenkään kaikissa ;).
Sysleri on vissiin työntänyt Pt- cruiser:iin tuota 420a:ta myös ::).
-
Taitaapi olla nuissa 95-99 Neoneissa tuo sama kone, ei tietenkään kaikissa ;).
Sysleri on vissiin työntänyt Pt- cruiser:iin tuota 420a:ta myös ::).
95-99 Neoneissa kyllä ja 2.0 SOHC koneesta käy osa osista, muutama pisteosa ei muistaakseni käynyt sitten?
DOHC mallista eli "R/T" osa ainakin kävi SOHC malliin myös, kun ei tulis muuten tiedettyä paitsi kun omistin justiinsa aikaisemmin 95 "pommimalli" neonin :o