Dsmclubfinland.com
DSM tekniikka => Ongelmat ja ihmettelyt => Topic started by: HD76 on April 06, 2007, 11:33:17 AM
-
Eli missä mahtaa sijaita anturi mikä ilmoittaa eculle onko auto paikallaan vai liikkeellä.
-
Onkohan moista anturia olemassakaan? Voisin kuvitella että jossain nopeusmittarin vaijerin alkutietämillä, mutta...
Ihan uteliaisuudesta kysyn että mihin tarviit sellasen anturin antamaa tietoa?
-
Siksi tätä kysyin kun itsellä tekee sellaista että kun auton laittaa kylmänä käyntiin toimii ok paikallaan mutta kun vähänkin auto liikahtaa niin alkaa tyhjäkäynti vaeltaa .Sitten kun moottori on käyntilämmin niin vika häviää.
-
Itelläni esiintyy samankaltaista ongelmaa... En ihan ymmärtäny mitä tarkotat sillä että tyhjäkäynti vaeltaa, mutta itelläni pysyy tyhjäkäynnillä päällä, mutta kierroksia ei voi laittaa lainkaan, tai muuten sammuu koko kone. Parin minuutin käynnin jälkeen toimii taas kuten pitää.
Mutta ei siellä kuitenkaan mitään edellä mainitsemaasi anturia ole... Mitä ilmeisimmin häikkää on tyhjäkäyntimoottorissa, tyhjäkäyntimoottorin anturissa tai edes jossain kaasuläpän suunnalla.
-
anturi on mittaristossa. reed kytkin. Jos omaa dataloggerin niin sitäkin dataa voipi datalogata ja katsoa toimiiko kytkin
-
Mutta ei siellä kuitenkaan mitään edellä mainitsemaasi anturia ole...
http://members.shaw.ca/costall/1000Q/800/answers-terms.htm
Speed sensor kohta. Googlella löytää myös juttua ;)
-
Mutta ei siellä kuitenkaan mitään edellä mainitsemaasi anturia ole...
http://members.shaw.ca/costall/1000Q/800/answers-terms.htm
Speed sensor kohta. Googlella löytää myös juttua ;)
Ah... eipäs tullut mieleen että se olis niin snadi magneettikytkin :)